Jakie zadać pytanie, jakiej udzielić odpowiedzi
Uprawnienia osoby wezwanej przed sejmową komisję śledczą.
Sejmowa komisja śledcza ma własną, autonomiczną strukturę prawną. Nie jest ani sądem, ani organem prokuratorskim. Posiłkując się przepisami procedury karnej, pełni swoją misję nadaną Konstytucją RP na zasadach określonych ustawą o komisji śledczej, a w nieregulowanym zakresie regulaminem Sejmu.
Celem sejmowej komisji śledczej jest zbadanie określonej sprawy. Niezwykle ważnym elementem prac komisji śledczej jest przesłuchiwanie osób wezwanych.
Rola osoby wezwanej jest zbliżona do roli świadka w postępowaniu karnym. Uprawnienia osoby wezwanej określone są wprost w ustawie o komisji śledczej. Warto przyjrzeć się niektórym z nich.
Odmowa zeznań i swoboda wypowiedzi
Zgodnie z ustawą o komisji śledczej osobie wezwanej służy m.in. prawo do uchylenia się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli jej udzielenie mogłoby narazić osobę wezwaną lub osobę najbliższą w rozumieniu art. 115 § 11 komisji postępowania karnego na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Dodać wypada, że komisja nie powinna żądać od osoby wezwanej, która powołuje się na taką okoliczność, dodatkowych wyjaśnień. Wynika to z gwarancyjnej funkcji prawa odmowy zeznań, której odpowiednikiem jest art. 183 k.p.k. i ma na celu z jednej strony niestawianie osoby wezwanej w przymusowej sytuacji składania fałszywych zeznań, a z drugiej strony możliwego samooskarżenia lub oskarżenia osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta